Пазар за всеки – революция на пазара на труда
Много книги се изписаха на тема как технологиите променят живота ни и как света отново е полосък и всички имат равен достъп. Навъдиха се и немалко онлйан и технологични гурута. Това е нормално. Все пак, и аз с този блог съм един от многото пишещи днес, макар да не е необходимо да съм част от професионална общнсот (журналист).
Една от големите промени, които информационното общество ни донесе е комуникацията между различни информациоони масиви и свързването на местата, където има дефицити, с онези, където има излишъци. Например пазара на труда.
В тази лекция Wingham Rowan, бивш ТВ водещ, разказва бъдещата история на пазарите. Не онези, на които можеш да си купиш лук, а другите, невидимите, които свързват доставчик и потребител, работодател и работник. Бързо, лесно и за минимална цена.
Wingham дава пример с платформите за борсова търговия, които правят анализа мигновен, а транзакцията на огромни разстояния практически безплатна. Може ли това да стане и на пазара на труда? Мога ли, както си купувам акции във взаимен фонд за минути, някои да си купи няколко часа от моето време, когато го предлагам на работодател? Не на някой определен. На който и да е!
(Български субтитри в долния ляв ъгъл)
До голяма степен перманентната икономическа криза на Запада, която започна след шока 2008 се дължи на остарели регулации – тези, които не съществуват още, но осбено онези, които съществуват за един друг икономически модел и технологичен ред. Те ни пречат. Поставени за да насочат информация, капитал и know-how в определена посока, сега те са ограда, която не можем да прескочим и да влезем в 21 век.
Тази лекция е само един от примерите какви могат да са ползите от използването на интелектуалния излишек (cognitive surplus) или неравномерно разпределените излишъци на пазара на труда (labour surplus). Конкретния случай засяга един определен сегмен неквалифициран труд, но именно там има най-много безработица. А тя, безработицата, няма да си отиде с края на настоящатата криза на държавна задлъжнялост.